Kontrola vysokonapěťových zařízení termokamerami od firmy Testo

Termografie zvyšuje bezpečnost dodávek.

Jako nedílná součást sítě zásobování elektrickým proudem musí vysokonapěťová zařízení, jako např. trafostanice, zajišťovat vysokou disponibilitou svých elektrických zařízení pokud možno nepřerušované zásobování elektřinou. Poruše nebo přerušení elektrické sítě často předchází termické zahřívání z důvodu ohmických odporů. Ty je třeba lokalizovat, vyhodnotit a případně určit časový rámec pro opravu. S termokamerami od firmy Testo lze tepelné zahřívání zkontrolovat bezdotykově a z bezpečné vzdálenosti, aniž by se musely zkoumané systémy vystavovat nebezpečí nebo se musely vypínat.

Kontaktujte nás

Máte nejaké otázky? Rádi vám pomôžeme.
Kontakt
Thermography high voltage

Kontrola upínacího spojení na izolátoru

Požadavek

Při přenosu energie většině projevům opotřebení, únavy materiálů nebo narušení vodiče předchází tepelné zahřívání z důvodu zvětšeného odporu. Jestliže je tento odpor příliš velký, ničí rozvoj tepla komponenty až s možnými následky výpadku proudu. Cílem údržbářských prací je teď získat jak kompletní, tak také detailní přehled o rozvodnách – včetně všech odpojovačů a jističů, měničů, izolátorů, šroubení, kabelů nebo jiných propojení. 

Další požadavek má svůj původ v chladicím oleji transformátorů. Zde se může kvůli rozrušené izolaci tvořit kal, který se ukládá v chladicích lamelách. Omezení průtoku v postižených chladicích lamelách vede nejprve k nedostatečnému chlazení a může v nejhorším případě skončit výpadkem kompletní funkce chlazení transformátoru.

 
Thermography current

Termosnímek proudové smyčky na kotvícím stožáru

Řešení

Thermal imager testo 885 and testo 890

S termokamerami s vysokým rozlišením testo 885 a testo 890 se dají tyto potenciální zdroje závad rychle a přesně identifikovat, dříve než budou hrozit závažné problémy v zabezpečení dodávek. Pomocí širokoúhlého objektivu kamery se získá rychlý a průkazný přehled o celkovém stavu kontrolovaného zařízení. Pro termografii i vzdálenějších měřených objektů se doporučuje super teleobjektiv. Díky tomuto příslušenství např. nejmenší měřitelný objekt (objekt, který je nejen možné rozpoznat, ale jehož teplotu lze také bezpečně změřit) je u testo 890 pouhých 5,4 mm: u testo 885 je to 8,1 mm (vzdálenost měření v obou případech: 10 m). Dají se tak z bezpečné vzdálenosti posoudit třeba velmi malá narušení vodičů nebo zahřívání u odpojovačů.


Velký otočný a vyklápěcí displej u obou kamer umožňuje záběry nad hlavou a v kombinaci s ergonomickou rukojetí není problémem bezpečná manipulace i na těžko přístupných místech. 
 
Na závěr se dá stav kontrolovaného zařízení profesionálně zdokumentovat pomocí intuitivních vyhodnocovacích funkcí a jednoduchého vytvoření zprávy pomocí analyzačního softwaru testo IRSoft