Měření CO2 ke snížení rizika infekce aerosoly

Vědecké studie ukazují korelaci mezi úrovněmi CO2 a koncentracemi aerosolu ve vzduchu. Aerosoly vznikají hlavně tehdy, když dýcháme a mluvíme, a může díky nim dojít k přenosu patogenů a virů, jako jsou koronaviry. Měřicí technika od společnosti Testo vám pomůže detekovat zvýšené úrovně CO2 v rané fázi. Optimální nastavení ventilačního systému vám umožní zajistit dobrou kvalitu vzduchu v místnosti za všech okolností a zabránit přenosu patogenů ve vzduchu. Takto je možné snížit riziko infekce chorobami, jako je COVID-19. Například německá vláda doporučuje také pro snížení rizika infekce kontrolovat úroveň CO2 ve vzduchu pomocí měřicích přístrojů pro měření CO2 a následně aplikovat větrací opatření.

Kontaktujte nás

Máte nejaké otázky? Rádi vám pomôžeme.
Kontakt

Produkty

Záznamník dat testo 160 IAQ

testo 160 IAQ data logger
 • Ideální pro nepřetržité monitorování kvality vzduchu v místnosti (IAQ)
 • Výjimečně uživatelsky příjemný díky zobrazení kvality vzduchu v místnosti na principu semaforu
 • Velký displej pro čtení naměřených hodnot CO2, teploty a vlhkosti
 • Snadná instalace, integrace a obsluha
 • Perfektní propojení: ukládání dat v Testo Cloudu, alarm v reálném čase přes e-mail nebo prostřednictvím SMS (volitelně ve spojení s licencí Advanced)

testo 440 CO2 sada

testo 440 CO₂ kit
 • Jasně strukturované menu měření pro dlouhodobá měření a paralelní stanovení koncentrace CO₂, absolutní vlhkosti a teploty vzduchu v místnosti
 • Kompenzace absolutního tlaku, výpočet teploty mokrého teploměru, rosného bodu a absolutní vlhkosti
 • Bezdrátová sonda, interní úložiště dat a USB rozhraní pro export dat
 • Přístroj pro měření klimatických veličin lze rozšířit pomocí velkého portfolia digitálních sond
 

testo 400 sada IAQ a pohody prostředí

testo 400 IAQ and comfort kit
 • Stanovení úrovně pohody prostředí v souladu se standardy: PMV (určení středního tepelného pocitu) a PPD (stupeň diskomfortu), průvanu a stupně turbulence podle EN ISO 7730 a ASHRAE 55
 • Stanovení koncentrace CO2, vlhkosti, teploty vzduchu a stupně turbulence, včetně dlouhodobých měření
 • Intuitivní programy měření, dokončení měření s kompletní dokumentací, software pro správu a analýzu naměřených dat testo DataControl
 • Univerzální měřicí přístroj pro měření klimatických veličin lze rozšířit pomocí velkého portfolia digitálních sond
 

testo 315-3 přístroj pro měření CO2

testo 315-3 CO₂ measuring instrument
 • Velmi přesný elektrochemický senzor CO, nárazuvzdorný infračervený senzor CO2
 • Optický a akustický alarm při překročení mezních hodnot - mezní hodnoty libovolně definovatelné
 • Robustní provedení
 • Schváleno TÜV podle DIN EN 50543

Ke stažení

Whitepaper ke stažení

White paper “CO₂ monitoring and indoor air quality”

Whitepaper testo “Monitorování CO2 a kvalita vzduchu v místnosti".

Aplikační příklad ke stažení

Application example of CO₂ monitoring in the classroom
Příklad použití testo „Detekce zvýšených koncentrací CO2 ve třídě pomocí WiFi záznamníku dat testo 160 IAQ“.

Více o facility managementu

 

Co jsou aerosoly?

Airborne transmission through aerosols

Aerosoly jsou nejmenší kapičky nebo suspendované částice, které se při výdechu uvolňují do vzduchu. Jsou velké pouhých několik mikrometrů nebo nanometrů, takže se vznášejí ve vzduchu a k zemi klesají velmi pomalu. Při dýchání, mluvení nebo zpěvu je vzduch vydechován. Každý člověk trvale vydechuje CO2 a aerosoly, díky čemuž mohou být přenášeny patogeny a viry, jako například koronaviry.

Aerosoly v místnostech

Obecně je riziko infekce ve vnitřních prostorách výrazně vyšší než venku, protože zůstávají částice aerosolu ve vzduchu déle. Vzhledem ke zvyšující se koncentraci aerosolu existuje riziko nezjištěného šíření patogenů. Při dostatečně vysoké koncentraci aerosolů mohou být aerosoly vdechovány i přes větší (bezpečnou) vzdálenost. Tento přenos je známý jako vzdušný přenos aerosoly. S nižší koncentrací aerosolu se snižuje osobami vdechovaná dávka aerosolů, a tím se sníží také riziko infekce. Toto riziko způsobené přenosem ve vzduchu lze snížit odvětráním nebo smícháním s nekontaminovaným vzduchem, což vyžaduje pravidelné větrání nebo optimální nastavení ventilačního systému.
Measuring CO2 with the testo 440

Měření CO2 pro boj s aerosoly

Measuring CO₂ with the testo 440

Koncentrace CO2 se ve špatně větrané místnosti s velkým počtem lidí zvyšuje. Z úrovně koncentrace CO2 lze odvodit pravděpodobné zatížení aerosolem. Čím vyšší je koncentrace CO2, tím vyšší je riziko výskytu, a tím pádem i vdechování aerosolů, které krátce předtím vydechla jiná osoba. Monitorování koncentrace CO2 tak slouží pro nepřímé sledování rizika vystavení se aerosolům. Kvalita vzduchu v místnosti, který je znečištěn pouze člověkem, se obvykle hodnotí podle CO2. CO2 senzory pomohou určit, jak znečištěný je vzduch v místnosti. Koncentrace CO2 do 1 000 ppm (počet částic dané látky v milionu částic) v místnosti je hodnocena jako přijatelná. Pro srovnání, koncentrace CO2 ve venkovním vzduchu obvykle dosahuje hodnot okolo 400 ppm pro mimoměstské a 700 ppm pro městské oblasti.

Sledování vlhkosti vzduchu pro boj proti aerosoly přenášeným virům

Velmi nízké teploty a nízká relativní vlhkost vzduchu podporují dlouhou dobu přežití virů na površích. I při průměrných teplotách 20–30 °C a nízké relativní vlhkosti mají viry dlouhou dobu přežití. Při relativní vlhkosti v rozmezí 40 % až 60 % se však vlivem vypařování vlhkosti aerosoly zmenšují, díky čemuž v aerosolovém jádru dochází ke zvýšení koncentrace solí, která usmrcuje choroboplodné zárodky a mikroorganismy. Proto se kromě měření CO2 doporučuje také pravidelné měření relativní vlhkosti. Zároveň je důležité udržovat uvedené rozmezí hodnot relativní vlhkosti, aby nedocházelo k vysušování sliznic dýchacích cest.

Measuring humidity with the testo 400