Testo România sprijină tânăra echipă de robotică Herotech

Pe adresa noastră de e-mail sosesc zilnic fel de fel de solicitări, însă, recent am primit o cerere care ne-a captat atenția într-un mod foarte plăcut. O echipă de elevi din Sibiu, care participă la concursuri educaționale de robotică atât în țară cât și în străinătate ne-au cerut sprijinul pentru achiziția unei camere de termoviziune care să-i ajute în activitatea lor.

Mai precis, camera de termoviziune îi ajută pe cei de la Herotech pentru a detecta modul de disipare a căldurii în circuite pe care aceștia le realizează in-house. De asemenea, pentru monitorizarea temperaturii motorului unei mini-rachete la care echipa a început deja să lucreze.

Echipa Herotech este implicată momentan în trei proiecte: First Tech Challenge (cel mai mare concurs de robotică din lume), World Robot Summit Japonia și CanSat, competiție organizată de Agenția Spațială Europeană.

 

herotech_logo.jpg

Care sunt proiectele Herotech?

”Echipa noastră proiectează și realizează prototipuri cu care participăm la competiții tehnice. În cadrul acestor proiecte, integrăm și partea de electronică, care de cele mai multe ori necesită atenție sporită și din punct de vedere termic.

Un bun exemplu pentru acest aspect este chiar un proiect la care echipa noastră a fost recent implicată. Este vorba despre competiția internațională CanSat, o competiție organizată de Agentia Spațială Europeană în colaborare cu ESERO.

Pentru acest concurs, fiecare echipă a avut task-ul de a crea un mini-satelit integrabil în volumul unui cilindru de 330 ml. Prima misiune presupune colectarea anumitor date precum temperatura și presiunea în timp ce satelitul aterizează spre sol de la altitudinea de aprox. 1 km, de unde este lansat. Aceste date sunt stocate local, sunt procesate și pe baza lor am întocmit anumite grafice specifice.

A doua misiune a fost la alegere, iar noi am realizat un sistem de aterizare într-un perimetru stabilit inițial. În momentul lansării satelitului, o parașută se deschide automat, iar prin intermediul a 4 micromotoare o controlăm, astfel încât poziția e corectată printr-un PID. Am decis să realizam noi toată partea de electronică: placa de control bazată pe microcontrollerul din familia SAMD21, placa cu senzori și placa driver pentru motoare.”

Daniel Marpozan
Hardware Responsible and team coordinator.

herotech_daniel.jpg

Care sunt provocările Herotech?

Una dintre marile probleme de care s-au lovit băieții pe parcurs a fost legată strict de performanța regulatorului principal de tensiune în raport cu căldura degajată. Deoarece inițial au ales să folosească un regulator liniar de tensiune, performanța întregului circuit de alimentare pentru toate perficericele satelitului a fost limitată, deoarece regulatorul se încălzea peste limita admisă, iar curentul cu care acesta opera era limitat.

În primă fază, echipa nu a determinat factorul ce împiedica limitarea curentului, crezând că temperatura ridicată a regulatorului este normală pentru un astfel de regulator liniar, spre deosebire de un buck converter.

Soluția

După ce au studiat specificațiile producătorului și au măsurat temperatura componentei cu ajutorul camerei cu termoviziune testo 872, echipa a descoperit o temperatură cu aprox. 5-10 °C mai mare decât cea specificată pentru pragul de curent la care limitarea era efectuată. Astfel, analizând temperatura acestei componente, echipa a  decis schimbarea ei cu un regulator care are eficiență mult mai ridicată.

”În principal folosim camera de termoviziune la astfel de aplicații, în special identificarea unei componente defecte pe PCB. În momentul în care o componentă este în scurt circuit, curentul absorbit este ridicat, iar o consecință este creșterea temperaturii. Din nefericire, fără o cameră de termoviziune este dificilă identificarea componentei, deoarece temperatura ridicată este degajată pe o portiune mai mare din placă, afectând și alte componente.”